ЗАМОК РАДОМИСЛЬ: ТВЕРДИНЯ ДУХУ НА ГРАНІТНІЙ СКЕЛІ
«Замок Радомисль» – це архітектурна та історико-культурна перлина поліського краю. У 1612 році на цьому місці було збудовано «папірню» – укріплену фабрику з виробництва паперу для друкарні Києво-Печерської Лаври. Величний архітектурний ансамбль, розташований між двома водоспадами, з одного боку омивається водами річки Мики, з іншого – величезним чистим озером. Навколо, як і тисячу років тому – хвойні ліси, що насичують повітря лікувальними ефірними оліями.
Після проведеної реставрації «Замок Радомисль» являє собою повністю відновлену середньовічну фортифікаційну споруду з відтворенням автентичних інтер’єрів XVII-XIX ст. Замок загальною площею 2500 кв. м. не має рукотворного фундаменту, він збудований на гранітній скелі, що уходить вглиб землі на кілометри, і здатний простояти століття. Всередині замку, завдяки товстим кам’яним стінам, цілий рік зберігається однакова температура +18°. Тут все вражає духом давнини. Величні мури, дубові перекриття під стелями, балкони в концертній залі та бійниці, через які оборонці колись відстрілювалися від нападників.
«Замок Радомисль» сьогодні – це багатофункціональний історико-культурний комплекс. В ньому розташований єдиний у світі Музей української домашньої ікони з експозицією «Душа України», концертна зала для камерної музики, приміщення для урочистих подій, виставок, святкувань, а також трапезна для бенкетів та гостьові кімнати для відпочинку.
Душею «Замку Радомисль» є Музей української домашньої ікони, який налічує понад 5000 предметів християнського мистецтва ХVII – XX ст. з усіх регіонів України. В ньому представлені ікони народних і професійних іконописців, багатометрові домашні іконостаси, гуцульські складні і козацькі ковчеги, подорожні образи, ікони вирізані з дерева, відлиті з металу, написані на склі. Експозиція «Душа України» є найчисленішою християнською експозицією в Україні, а сам музей – найбільшим музеєм ікон у Східній Європі.
Перлиною замку є Концертна зала для камерної музики на 150 місць. Вона, згідно з результатами акустико-балістичної експертизи, відповідає найвищим європейським стандартам. Тут проводяться концерти без використання жодних підсилюючих пристроїв, і музика, яка лине на людей, що сидять у залі, вражає своєю силою та щирістю. В Концертній залі за роялем б’є природне джерело, в якому живе амфібія – жаба Гертруда. Яким чином вона потрапляє через скелю у приміщення – досі невідомо. Це джерело робить Концертну залу «Замку Радомисль» унікальною та у своєму роді єдиною в світі.
Для проведення урочистих церемоній – весіль, нагороджень, посвят – в замку існує велика Обрядова зала. Це просторе та світле приміщення повертає нас у ті часи, коли лицарі виходили на поєдинки за своїх дам серця, коли слава та честь України становили сенс життя. А для проведення бенкетів або дружніх вечірок у «Замку Радомисль» працює трапезна. Тут, у середньовічній атмосфері, біля величезної замкової пічі, в якій можна засмажити цілого кабана, можна зібрати всіх своїх друзів та відсвяткувати весілля, корпоратив чи інший захід. Величезний 60-литровий казан дозволяє приготувати вишукані страви, яким віддавали належне наші предки, а 30-літровий самовар дасть змогу насолодитися всім гостям тонким смаком та ароматом духмяних трав та чаїв.
Гостьові кімнати – це середньовічні аскетичні келії, обладнані сучасною технікою. Тут, не пориваючи з цивілізацією, водночас можна відчути себе заспокоєним та захищеним, тут почуваєшся загубленим у віках, поза часом та простором.
У «Замку Радомисль» найближчим часом буде відновлено виробництво надміцного паперу за стародавніми технологіями. Кожен бажаючий власноруч зможе виготовити такий самий аркуш, на якому колись були надруковані перші в Україні православні тексти.
Сьогодні «Замок Радомисль» приймає гостей та туристів, в ньому проводяться індивідуальні та колективні екскурсії, урочисті церемонії, мистецькі та культурні заходи, майстер класи, пленери, фестивалі та концерти. Замок отримав нове дихання, нове життя і дарує свою велич і енергію тисячолітть всім бажаючим.