У православній церкві свято першого Спаса було встановлене у 1164 році на честь подвійної перемоги над ворогами за допомогою Святого Хреста Господнього: російський князь Андрій Боголюбський здобув перемогу в битві із волзькими болгарами, а грецький імператор Мануїл переміг арабів.
Обидва війська старанно молилися Христу про допомогу і обидва були удостоєні благословення Божого. Їм відкрилося чудове видіння, як від ікон із образами Спасителя та Божої Матері виходило надзвичайне світло, надаючи сил воїнам.
На честь цієї події було організовано хресний хід на річку, а згодом цього дня щорічно православні християни відзначають свято на честь Животворящого Хреста Господнього. У процесі освячення води люди намагалися купати своїх коней. Звідси інша назва Спаса - Мокрий Спас.
Перший Спас ще називають Маковим і Медовим Спасом. Цього дня бджолярі дістають із вуликів перші медові стільники. У народі кажуть, що на перший Спас навіть жебрак медом поласує. Наші пращури вважали, що починаючи з цього дня бджоли мед більше не несуть.